miercuri, 18 aprilie 2018

Programul liturghic cu ocazia HRAMULUI

       Avem bucuria să vă invităm a cinsti împreună cu noi pe ocrotitoarea mănăstirii noastre, Sfânta Cuvioasă Elisabeta.  
       Prăznuirea sfintei va începe pe 23 seara la ora 18,00 cu slujba privegherii, iar a doua zi, pe 24 aprilie, la ora 10,  se va oficia  Liturghia Sfântului Ioan Gura de Aur!.            Ca bucuria noastră să fie deplină, în mijlocul nostru vor fi I.P.S. Andrei si P.S.Teofil de Iberia , însoţiti de un sobor de preoti şi diaconi.   Va aşteptăm cu drag!


23 aprilie 2018
  • 18:00 - Priveghere în cinstea Sfintei Cuvioase Elisabeta (Vecernia, Litia, Utrenia)
24 aprilie 2018
  • 9:00 - Slujba Acatistului
  • 9:30 - întâmpinarea Î.P.S. Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei împreună cu P.S. Părinte Teofil de Iberia
  • 10:00 - Sfânta Liturghie 

miercuri, 11 aprilie 2018

Programul Slujbelor in Saptamana Luminata

MIERCURI

            07:00 – Utrenia, Ceasurile
            08:00 – Sf. Liturghie
            18:00 – Ceasul 9, Vecernia, Pavecernita       

JOI

            07:00 – Utrenia, Ceasurile
            08:00 – Sf. Liturghie
            18:00 – Ceasul 9, Vecernia Mare, Utrenia

VINERI

            09:00 -  Acatistul Izvorului Tamaduirii + Ceasurile
            10:00 – Sf. Liturghie
            12:00 – Sfintirea cea Mica a Apei
            18:00 -  Ceasul 9, Vecernia, Pavecernita

SÂMBĂTĂ

            07:00 – Utrenia, Ceasurile
            18:00 – Ceasul 9, Vecernia Mare, Utrenia

DUMINICĂ

            09:00 - Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
            10:00 - Sf. Liturghie
            18:00 - Vecernia + Paraclisul Maicii Domnului 


marți, 3 aprilie 2018

Slujba Sfintei Învieri a Domnului nostru Iisus Hristos

Sâmbătă, 8 aprilie 2018 de la orele 23:30

() Slujba Sfintei Învieri a Domnului nostru Iisus Hristos

urmată de Dumnezeiasca Liturghie a Sfintelor Paşti

vineri, 30 martie 2018

PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN SAPTAMANA MARE a acestui POST

DUMINICĂ – 1 aprilie
            09:00 - Acatistul Intrarii Domnului in Ierusalim
            10:00 - Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gura de Aur
            18:00 – Vecernia, Pavecernita Mica
            19:00 – Denie (Utrenia)

 LUNI, MARȚI – 2,3 aprilie
            06:30 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie + Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite
            17:00 - Pavecernița Mare
            19:00 Denie (Utrenia)

MIERCURI – 4 aprilie
06:30 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie + Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite
            19:00 Denie (Utrenia)

JOI – 5 aprilie
06:30 – Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 – Vecernia unita cu Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
            19:00 Denie (Utrenia)

VINERI (zi aliturgica si post negru) – 6 aprilie
            06:30 – Ceasurile Imparatesti
            13:00 – Vecernia Punerii in Mormant
19:00 – Prohodul Domnului  (Utrenia)

SÂMBĂTĂ – 7 aprilie
06:30 – Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 – Vecernia unita cu Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare


Nota:
    ➲ Sambata noaptea – Slujba Invierii va incepe la ora 23.30, iar la ora 24.00 – Sfanta Lumina
    ➲ Slujba va continua cu Sfanta Liturghie a Sf. Ioan Gura de Aur

duminică, 18 martie 2018

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE PERIOADA POSTULUI MARE 2018



DUMINICĂ – 25 martie
            09:00 - Acatistul Buneivestiri
            10:00 - Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
            18:00 - Vecernia + Paraclisul Maicii Domnului + Utrenia

 LUNI, MARȚI
            07:00 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie
            17:30 - Pavecernița Mare
            18:30 – Utrenia

MIERCURI
07:00 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie + Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite
            17:00 – Pavecernița Mare
            18:00 – Taina SFANTULUI MASLU

JOI
07:00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie
            17:30 - Pavecernița Mare
            18:30 – Utrenia

VINERI
            07:00 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            18:00 - Vecernie + Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite
Pavecernița Mare

SÂMBĂTĂ
            06:30 – Utrenie, Ceasurile I, III, VI
            08:00 - Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            09:00 - Parastas pentru cei adormiți
            18:00 - Vecernia Mare + Litie + Utrenie

DUMINICĂ – 1 aprilie
            09:00 - Acatistul Intrarii Domnului in Ierusalim
            10:00 - Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gura de Aur

            19:00 – Denie

duminică, 4 martie 2018

luni, 19 februarie 2018

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE ÎN PERIOADA POSTULUI MARE 2018

LUNI, MARȚI, MIERCURI, JOI

            07:00 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie
            17:30 - Pavecernița Mare
            18:30 - Utrenia

VINERI

            07:00 - Ceasurile I, III, VI, IX, Obednița
            08:00 - Vecernie + Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite
            17:30 - Pavecernița Mare

SÂMBĂTĂ

            06:30 - Utrenia + Ceasurile I, III, VI
            08:00 - Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            09:00 - Parastas pentru cei adormiți
            18:00 - Vecernia Mare + Litie + Utrenie

DUMINICĂ

            09:00 - Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
            10:00 - Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
            18:00 - Vecernia + Paraclisul Maicii Domnului + Utrenia




Note

1.      În Săptămâna Patimilor, DENIILE (inclusiv Prohodul Domnului), în fiecare seară de la ora 19:00


2.      Slujba Sfântului Maslu se va oficia în zilele de 28 februarie, 7 martie și 21 martie, de la ora 18:00



luni, 31 iulie 2017


Pe tot parcursul

Postului Adormirii Maicii Domnului 

vom săvârși în fiecare seară 

de la orele 1900 

Paraclisul Maicii Domnului.

vineri, 7 iulie 2017

Program Liturgic special în cinstea Sfintei Icoane a Maicii Domnului ”Prodromița”

Marți, 11 Iulie 2017

vă invităm să înălțăm împreună rugăciuni de mulțumire și de cerere către Maica Domnului cu ocazia praznicului 
cinstirii sfintei icoane ”Prodormița” de la Muntele Athos, 
a cărei copie se găsește și în mănăstirea noastră de la Cluj-Napoca.

În acest sens, vom începe cu

slujba Privegherii de la orele 21:00

iar după miezul nopții 
vom continua cu oficierea 
Sfintei Liturghii.